DİJİTAL GÜNDEM (4 EYLÜL - 10 EYLÜL 2023)

DİJİTAL GÜNDEM (4 EYLÜL - 10 EYLÜL 2023)
11 Eylül 2023

 

Her hafta dijital dünyadaki gelişmeleri derleyip aktardığımız “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de bu hafta (4 Eylül - 10 Eylül 2023) hem dünya hem de Türkiye gündemindeki dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili öne çıkan haberlere yer verdik.

Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem (4 Eylül - 10 Eylül 2023)

Eylül ayının ilk haftasında dijital mecralar, sosyal ağlar ve teknoloji odaklı birçok gelişme yaşandı. Tüm bunları “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de derleyip değerlendirdik.

Bu haftanın öne çıkanları arasında şu haberler yer aldı:

  • Instagram yeni özelliğiyle Foursquare günlerine geri dönüyoruz!
  • Instagram Yakın Arkadaşlar’a daha fazla özellik geliyor!
  • WhatsApp, gruplara yeni bir özellik kazandırıldı!
  • TV’den YouTube izleyenler büyük bir dertten kurtuluyor!
  • YouTube, Playables özelliğini herkese açık olarak test etmeye başladı.
  • Snapchat’e yeni kısıtlamalar getirildi!
  • Spotify’ın şarkı sözleri özelliği ücretli olabilir!

Instagram yeni özelliğiyle Foursquare günlerine geri dönüyoruz!

Instagram, Threads uygulamasıyla birlikte geliştirilen yeni özellikler sunuyor. Kullanıcılar artık geliştirici duyurularını görüntüleyebilir ve mesajları Instagram CEO'su Adam Mosseri'den alabilirler. Ayrıca, Instagram'a yer bildirimi yapma özelliği ekleniyor, bu özellik işletmeler ve gezginler için faydalı olabilir. Tabii ki daha önceden Notlar kısmına nerde olunduğu yazılabiliyordu ancak artık yer imi olarak işaretlenebilecek.

Instagram Yakın Arkadaşlar’a daha fazla özellik geliyor!

Instagram, Notlar adlı metin güncellemeleri paylaşma özelliğini sunarak, müzik, çeviri ve konum paylaşımı gibi yeni özellikler ekledi. Yakın arkadaşlar listesiyle hikayeleri paylaşma özelliği çok sevildi ve Meta şimdi bunu genişletiyor. Şimdi, bazı takipçilere özel yayın yapma özelliği ekleniyor ve post paylaşma seçeneği de geliyor. Böylece kullanıcılar, akış gönderilerini sadece arkadaşlarıyla paylaşabilecekler.

WhatsApp, gruplara yeni bir özellik kazandırıldı!

WhatsApp, beta programına katılanlara sunulan yeni özellikle, sohbetleri bireysel ve grup şeklinde ayırma kolaylığı sağlıyor. Özellik, çok sayıda kişi ve grupla iletişim kuranlar için ideal. Şu an beta kullanıcılarına sunulsa da yakın gelecekte tüm kullanıcılara açılacak. Ayrıca, gelecekteki güncellemelerde e-posta doğrulama, arama sırasında IP gizleme gibi yeni özellikler de bekleniyor.

TV’den YouTube izleyenler büyük bir dertten kurtuluyor!

YouTube, CTV (Connected TV) cihazlarında, daha seyrek ancak daha uzun reklam araları sunmayı test ediyor. Bu, izleyicilerin TV benzeri deneyim yaşamasını amaçlıyor. Detayları hala belirsiz, ancak alışkanlıklarımızda bir kayda değer bir değişiklik olacağı kesin.

YouTube, Playables özelliğini herkese açık olarak test etmeye başladı.

Google'ın Playables adlı girişimi, YouTube kullanıcılarına web ve mobilde anında oyunlar oynama imkânı sunuyor. Şu anda sınırlı kullanıcılar için erişilebilir. Bu, YouTube'un oyun odaklı hizmetlerini genişletme ve gelir potansiyeli yaratma girişimi olarak görülüyor. Kullanıcılar şu anda GameSnacks platformu üzerinden Stack Bounce adlı oyunu oynayabilirler. YouTube'un hangi tür oyunları sunacağı hakkında detaylar ise henüz açıklanmadı.

Snapchat’e yeni kısıtlamalar getirildi!

Snapchat, 13-17 yaş arası gençleri yabancılarla etkileşimden caydırmak için yeni özellikler ekliyor. Bu kısıtlamalar, yabancıların gençleri bulma yeteneğini sınırlayacak ve ortak arkadaş sayısını artırarak gençlerin arama ve önerilerde bulunmasını zorlaştıracak. Ayrıca, yaşa uygun olmayan içerik paylaşan hesaplar için yeni bir uyarı sistemi getiriyor ve çok fazla uyarı alan hesapları kalıcı olarak devre dışı bırakıyor. Snapchat, ebeveynlere yönelik yeni bir bölüm de ekliyor ve ebeveyn kontrolü özelliklerini anlatan kılavuzlar sunuyor.

Spotify’ın şarkı sözleri özelliği ücretli olabilir!

Spotify, ücretsiz reklam destekli kullanıcılar için şarkı sözlerini Premium abonelerine özgü bir özellik haline getirmeyi test ediyor. Şirket, bu testin sadece bazı pazarlarda ve sınırlı sayıda kullanıcıyla gerçekleştirildiğini açıkladı. Ücretsiz kullanıcılar, şarkı sözleri yerine abonelik önerileriyle karşılaşabilirler.

Dijital Gündemi Değerlendirdik

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de 4 Eylül - 10 Eylül 2023 tarihleri arasında meydana gelen dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili gelişmeleri derleyip aktardık.

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem” YouTube ve Spotify’da aylık olarak yayınlanıyor!

Paylaş