DİJİTAL GÜNDEM (28 AĞUSTOS - 3 EYLÜL 2023)

DİJİTAL GÜNDEM (28 AĞUSTOS - 3 EYLÜL 2023)
04 Eylül 2023

 

Her hafta dijital dünyadaki gelişmeleri derleyip aktardığımız “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de bu hafta (28 Ağustos - 3 Eylül 2023) hem dünya hem de Türkiye gündemindeki dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili öne çıkan haberlere yer verdik.

 Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem (28 Ağustos – 3 Eylül 2023) 

Ağustos ayının dördüncü haftasında dijital mecralar, sosyal ağlar ve teknoloji odaklı birçok gelişme yaşandı. Tüm bunları “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de derleyip değerlendirdik.

Bu haftanın öne çıkanları arasında şu haberler yer aldı:

  • Influencer’lar bunu beğendi: Instagram’a yeni yorum seçeneği!
  • Yapay zekâ için açık kapı: X gizlilik politikasını güncelledi!
  • YouTube Music’e YouTube özelliği: Eski aşıklar şarkılarda buluşacak!
  • X, bu sefer de LinkedIn’e meydan okuyor!
  • Instagram’dan şaşırtan Reels süresi!

Influencer’lar bunu beğendi: Instagram’a yeni yorum seçeneği!

Instagram, kullanıcı deneyimini artırmak için yepyeni özellikler üzerinde çalışamaya devam ediyor. Şimdiki yeni hedefi ise etkileşimi daha kolay hale getirmek. Bu özellik sayesinde bir yorumu hikayenizde paylaşmanız artık mümkün olacak.

Yapay zekâ için açık kapı: X, gizlilik politikasını güncelledi!

Elon Musk’ın xAI isimli teknoloji şirketini yapay zekâ araştırmaları için kurmuş ve çok da ses getirmişti. Son zamanlarda X de gizlilik politikasını güncelledi. Kullanıcılar, X’in güncellenen gizlilik politikası sebebiyle, kişisel verilerinin yapay zekâ araştırmaları için kullanılmasından endişe duydu. Kullanıcılar için güzel haberi Elon Musk verdi ve bu güncellemenin doğrudan kişisel mesajları değil, halka açık paylaşımları kapsadığını duyurdu.

YouTube Music’e YouTube özelliği: Eski aşıklar şarkılarda buluşacak!

Birçok akıllı telefon kullanıcısının favori müzik platformlarının başında gelen YouTube Music, farklı özelliklerle birlikte kullanıcılarına daha iyi deneyim sunmak istiyor. Şirket, son getirdiği yenilikle platformun daha efektif kullanılmasını istiyor. Tıpkı videoların altında olduğu gibi, şarkıların altında da yorumları aktif hâle getirerek, belki de gecenin bir yarısı aynı şarkıya içlenen aşıkları buluşturmayı hedefliyor.

X, bu sefer de LinkedIn’e meydan okuyor!

Hala X olarak kabullenemediğimiz gönlümüzün Twitter’ı, “her şey uygulaması” olmayı hedefleyerek yeni özelliklerini duyurmaya devam ediyor. X’e eklenecek yeni özellikle Elon Musk LinkedIn’e rakip olmaya hazırlanıyor. X’te yakında karşınıza iş ilânları çıkarsa şaşırmayın.

Instagram’dan şaşırtan Reels süresi!

Instagram bu kez kullanıcı deneyiminde kaliteyi yükseltmeyi hedef aldı ve yeni hamlesi kullanıcıları platformda daha fazla tutmak üzerine olacak gibi görünüyor. Aldığımız duyumlara göre Instagram, Reels süresi üzerinde önemli bir değişiklik yapacak. Maksimum 30 saniye olarak başlayan, 60 ve 90 saniye olarak devam Reels içerikler, artık bizi platforma daha uzun süre bağlayacak gibi. Peki, Reels süresi ne kadar olacak dersiniz? Sıkı durun! Uygulama geliştiricisi Alessandro Paluzzi, mecranın şu sıralar 3 ve 10 dakikalık denemeler yaptığını duyurdu.

Dijital Gündemi Değerlendirdik

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de 28 Ağustos - 3 Eylül 2023 tarihleri arasında meydana gelen dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili gelişmeleri derleyip aktardık.

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem” YouTube ve Spotify’da aylık olarak yayınlanıyor!

Paylaş