INSTAGRAM’DA TAKİPÇİ ARTIRMANIN YOLLARI!

INSTAGRAM’DA TAKİPÇİ ARTIRMANIN YOLLARI!
28 Ağustos 2018

 

Instagram sosyal medyada pazarlama yapan markaların veya bireysel kullanıcıların en çok tercih tercih ettiği mecra. Bu sebeple Instagram üzerinden doğru hedef kitleye ulaşmak ve takipçi sayısını organik bir şekilde artırmak büyük önem taşıyor. Doğru hedef kitleye ve fazla takipçiye ulaşmak, markanızın yaptığı yatırımların geri dönüşlerini olumlu etkileyecektir. Peki bunu nasıl yapabiliriz? Gelin hep beraber inceleyelim.

Paylaşım Günü ve Saatini Planlamak

Instagram’ın algoritması fazla etkileşim alan içerikleri üst sıralarda göstermek üzerine kurulu. Yani içerikleriniz ne kadar fazla beğeni ve yorum alırsa o kadar fazla kişiye erişmiş olur. Sizin de ilk etapta yapacağınız planlama, sayfanızın istatistiklerini inceleyerek, takipçilerinizin en aktif olduğu dönemlere içeriklerinizi yerleştirmek olmalı. Instagram’da istatistikleri göremiyorsanız eğer, öncelikle sayfanızı kişi sayfasından işletme sayfasına geçirmeniz gerek.

Hashtag’leri Doğru Kullanmak

Hastag’ler içeriğinizin sayfanızı takip etmeyen kişilerce de görülmesini sağlar. Ancak burada da daha fazla beğeni ve yorum alan içerikler daha üstte görülecektir.

Instagram’ın önerdiği hashtag sayısı 7 ile 10 arasında. 10’dan fazla hashtag kullanımını Instagram doğru bulmuyor. Markanızın özelinde hashtag’ler belirleyerek her içeriğinizinde bunlara yer verebilir ve yeni takipçilere ulaşabilirsiniz.

Reklam Vermek

Sosyal medya reklamları uzun zamandır hayatımızın içinde ve televizyon reklamları ile yarışır hale geldi. Sosyal medya reklamlarına bütçe ayırmayan marka yok denecek kadar az. Siz de markanız için en uygun bulduğunuz hedef kitleyi belirleyerek Instagram reklamlarından faydalanabilirsiniz. Belirlediğiniz amaç doğrultusunda, Instagram’ın amaca yönelik reklam araçlarından birini seçerek yeni kitlelere ulaşmak çok kolay.

Yarışma veya Çekiliş Düzenlemek

Sosyal medya yarışmaları takipçi artırmanın en pratik yolu. Hatta sadece yarışmaları takip eden bir kitle bile var. Siz de markanızın ihtiyaçlarına yönelik bir yarışma gerçekleştirerek, takipçi sayınızı artırabilirsiniz.

Influencer

Hepimizin takip ettiği Influencer’lar vardır. Peki hiç Influencer’ların diğer takipçilerinin de bize çok benzediklerini fark ettiniz mi? Çoğu Influencer’ı belli bir hedef kitleye giren takipçiler takip ediyor. Siz de markanıza en uygun gördüğünüz Influnecer ile iş birliğine giderek, hedef kitlenize direkt ulaşabilirsiniz.

Düzenli Paylaşım Yapmak

Markalar özelinde değişiklik gösterse de sosyal medyaya en uygun paylaşım sıklığı haftada 3 veya 4’tür. Ancak bu paylaşımların sürekliliği olması ve belli zaman aralıklarında gerçekleşmesi oldukça önemli. Bu sebeple her şeyin önceden belirlendiği bir paylaşım takvimi oluşturarak, düzenli paylaşım yapmayı atlamayın.

Siz de sosyal medya pazarlamada en çok tercih edilen mecra olan Instagram’da takipçi sayınızı organik bir şekilde artırmak ve hedef kitlenize ulaşmak için uzman bir ekiple çalışmak istiyorsanız gelin tanışalım: http://ahtapotsosyalmedya.com/iletisim

Yazan: Deniz Ademoğlu

Paylaş